ZWYCZAJE WIELKANOCNE - koncert edukacyjny Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy
UWAGA! Rezerwacja zakończona - brak miejsc! Osoby indywidualne zapraszamy w maju na koncert w ramach Teatru Młodych Widzów - szczegóły TUTAJ
W programie koncertu znalazły się pieśni i tańce z regionów: Łowicza, Lublina, Spisza, Beskidu Śląskiego, Żywca i Krakowa.
fot. Jerzy Bardel
fot. Paweł Topolski
Grupa dziecięca wykona fragment suity „Z pięciu regionów" prezentujący dawne zabawy dzieci.
fot Jerzy Bardel
Koncert będzie okazją poznania trzech tańców narodowych. W obrazku kujawiaka i oberka przedstawimy obrzęd śmigusa dyngusa, a w obrazku krakowskim znajdzie się krakowiak z Lajkonikiem.
W koncercie udział weźmie blisko 100 tancerzy a towarzyszyć im będzie 10 osobowa orkiestra. Na scenie wystąpią dorośli, młodzież i dzieci. Zespół zaprezentuje osiem różnorodnych kostiumów. Tańcom towarzyszyć będzie opowieść o zwyczajach wielkanocnych i prezentacja eksponatów wielkanocnych pochodzących z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.
Cena biletu 10 zł.
Opiekunowie grup dziecięcych - wstęp wolny.
fot. Jerzy Bardel
Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy" działający przy Centrum Sztuki Mościce jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym. Działa nieprzerwanie od 1963 r.
fot. Jerzy Bardel
Członkowie i twórcy zespołu zawsze wierni tradycji, kulturze i zwyczajom, dbają o profesjonalny wyraz artystyczny. Prezentowany folklor w muzyce, tańcu i kostiumach oparty jest o artystyczne opracowanie, jednocześnie pielęgnuje etnograficzne niuanse i charakter. Przez lata z zespołem pracowało wielu wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnografów, muzyków, choreografów, m.in. Wanda Zach, Bożena Niżańska, Anatol Kocyłowski, Eugeniusz Sitko, Zbigniew Pieńkowski, Antoni Korytek. Wychowankowie zespołu to grono ponad pół tysiąca osób. Zespołowi, który liczy 140 osób, towarzyszy dziesięcioosobowa orkiestra. W grupach dziecięcych pracuje blisko 100 „Małych Świerczkowiaków". Od niedawna w przedszkolu u Świerczkowiaków bawi się i uczy 70 maluchów. W swym dorobku grupa posiada bardzo bogaty repertuar kilkudziesięciu suit tanecznych i muzycznych z kilkunastu regionów Polski. Kostiumernia zespołu mieści setki oryginalnych, w większości ręcznie wykonanych, kostiumów. W swej scenicznej karierze zespół reprezentował Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, został laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień. Ostatnie z nich to: Odznaczenie Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, nagroda za I miejsce w ogólnopolskim festiwalu w Puławach podczas "IX Konkurs Zespołów Folklorystycznych im. Michała Kosińskiego", GRAND PRIX "ŁOWICKI PASIAK 2011" Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych ŁOWICZ 2011, nagroda za prezentacje zwyczaju Kuligu i zróżnicowanie strojów Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych WISŁA 2011.
fot. Jerzy Bardel
„Świerczkowiacy" są jedynym reprezentacyjnym zespołem ziemi tarnowskiej oraz jedynym działającym w strukturach instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Zespół jest także członkiem międzynarodowej organizacji folklorystycznej CIOFF. Swym wysokim poziomem artystycznym ZPiT Świerczkowiacy wypracował sobie markę rozpoznawaną i cenioną w Polsce i poza granicami.
fot. Jerzy Bardel
Kierownictwo Zespołu - Katarzyna Kokoszka Choreograf - Wiesława Hazuka Choreograf „Małych Świerczkowiaków" - Beata Hazuka-Skoropad Kierownik muzyczny - Andrzej Radzik Chórmistrz - Marta Cichoń Akompaniator - Jerzy Bardel Kostiumy - Anna Bandyk